Kiedy wykonywać badania serologiczne w kierunku HBV, HCV i HIV?

Opublikowane przez Redaktor serwisu w dniu

Zakres badania profilaktycznego

Zakres badania profilaktycznego w przypadku narażenia na wirusy HBV, HCV i HIV jest regulowany „WSKAZÓWKAMI METODYCZNYMI W SPRAWIE PRZEPROWADZANIA BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH PRACOWNIKÓW”:

WirusZakres badaniaCzęstotliwość
HBVALT, AST, przeciwciała anty-HBc Total (tylko w badaniu wstępnym); inne badania serologiczne w zależności od wskazań co 2 – 4 lata
HCVALT, AST, przeciwciała anty-HCV (w badaniu wstępnym, a następnie w zależności od wskazań)co 2 – 4 lata
HIVprzeciwciała anty-HIV (w badaniu wstępnym, a następnie w zależności od wskazań)co 2 – 4 lata

Czy wszyscy pracownicy medyczni powinni mieć wykonywane badania serologiczne?

Zgodnie z obowiązującymi obecnie zapisami prawa, nie zawsze trzeba wykonywać wskazane we „Wskazówkach” badania dodatkowe. Będą one obligatoryjne w przypadku potwierdzenia istotnego wpływu czynnika szkodliwego lub uciążliwego na zdrowie po dokonanej ocenie zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika występujących na stanowisku pracy (m. in. na podstawie oceny ryzyka zawodowego).

Badaniami serologicznymi powinni być więc objęci pracownicy rzeczywiście narażeni na ryzyko ekspozycji, czyli wykonujący prace związane z dużym ryzykiem przerwania ciągłości tkanek i tym samym zwiększonym ryzykiem zakażenia się wirusami przenoszonymi drogą krwiopochodną. Do takich czynności można zaliczyć między innymi udział w zabiegach chirurgicznych i wykonywanie czynności związanych z opatrywaniem ran, wykonywanie iniekcji, intubacji, badań endoskopowych, odbieranie porodów, udział w zabiegach i pracach stomatologicznych, wykonywanie prac związanych z utylizacją odpadów medycznych i ich transportem oraz prac w pralniach szpitalnych (z brudnym materiałem).

Jakie są wskazania do wykonywania badań serologicznych w badaniach okresowych?

W przypadku narażenia na patogeny przenoszoną droga krwiopochodną, pracownicy w ramach badania okresowego powinni być pytani czy w trakcie świadczenia pracy doświadczyli przypadkowej ekspozycji na materiał biologiczny, najczęściej pod postacią przerwania ciągłości tkanek. Potwierdzenie takiego zdarzenia wymaga zebrania informacji na temat prowadzonego postępowania poekspozycyjnego oraz wyników badań wykonanych w trakcie tej procedury. W przypadku niezgłoszenia faktu ekspozycji bezpośrednio po zdarzeniu i braku jakiegokolwiek postępowania poekspozycyjnego będzie podstawą do wykonania badań serologicznych służących wczesnemu wykryciu zakażenia.


1 Komentarz

Świadczenie pracy przez personel medyczny zakażony wirusem HBV, HCV lub HIV · 2022-05-16 o 12:01

[…] O wykonywaniu badań serologicznych w ramach medycyny pracy oraz o podziale personelu medycznego ze względu na istotność narażenia na materiał krwiopochodny pisałem już wcześniej, o czym można przeczytać tutaj. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *