Choroby układu mięśniowo-szkieletowego wśród lekarzy dentystów

Choroby i bóle mięśniowo-szkieletowe stanowią poważne obciążenie zdrowotne dla dentystów. Niedawno została opublikowana praca, której celem było zbadanie częstości ich występowania wśród tej grupy zawodowej w krajach zachodnich na podstawie przeglądu prac opublikowanych w latach 2005-2016. Autorzy przeanalizowali też potencjalne czynniki ryzyka zawodowego w odniesieniu do ww. schorzeń.
W przeglądzie tym uwzględniono łącznie 41 badań, w tym kryteria metaanalizy spełniło 30. Częstość występowania chorób układu mięśniowo-szkieletowego i bólu wśród dentystów wahała się od 10,8% do 97,9%. Najczęściej schorzenia dotyczyły szyi (58,5%, 95% CI = 46,0-71,0), następnie dolnej części pleców (56,4%, 95% CI = 46,1-66,8), ramienia (43,1%, 95% CI = 30,7 -55,5) i górnej części pleców (41,1%, 95% CI = 32,3-49,9). Wśród potencjalnych czynników ryzyka zawodowego wymieniono wymuszoną pozycję ciała przy pracy, dużą liczbę leczonych pacjentów, pracę administracyjną, narażenie na wibrację i powtarzalność wykonywanych ruchów.
W pracy odniesiono się też do zespołu cieśni nadgarstka, którego częstość występowania w tej grupie zawodowej wahała się od 12.5% do 22.8%.
Ważna jest więc profilaktyka, której skuteczność wykazano już w kilku badaniach interwencyjnych. Wykazano, że regularna aktywność fizyczna przed i po pracy, ćwiczenia pleców, dynamiczne siedzenie (polegające na utrzymywaniu ciała w ciągłym ruchu pomimo pozycji siedzącej) i stosowanie lup powiększających mogą znacząco przyczynić się do zmniejszenia chorób układu mięśniowo-szkieletowego i bólu wśród lekarzy dentystów.
Link do całego artykułu: Prevalence and occupational risk factors of musculoskeletal diseases and pain among dental professionals in Western countries: A systematic literature review and metaanalysis
0 Komentarzy