Uprawnienia do przeprowadzania badań lekarskich kierowców oraz kandydatów na kierowców

Opublikowane przez Redaktor serwisu w dniu

Kto może uzyskać uprawnienia?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, lekarzem uprawnionym do przeprowadzania badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami jest lekarz posiadający specjalizację w zakresie medycyny transportu lub medycyny pracy.

Do przeprowadzania wyżej wymienionych badań uprawnieni są także lekarze posiadający specjalizację w dziedzinie medycyny: przemysłowej, kolejowej, lotniczej, morskiej i tropikalnej, sportowej, ogólnej, rodzinnej lub chorób wewnętrznych. Muszą oni jednak ukończyć dodatkowe szkolenie w zakresie badań kierowców.

Uprawnienia uzyskuje się dopiero po dokonaniu wpisu do ewidencji uprawnionych lekarzy, którą prowadzi marszałek województwa.

Które podmioty są uprawnione do przeprowadzania szkoleń lekarzy w zakresie badań kierowców?

  • Instytut Medycyny Pracy im. prof. dr med. J. Nofera w Łodzi
  • Centrum Naukowe Medycyny Kolejowej w Warszawie
  • Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie
  • Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni
  • Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej w Warszawie

Kto jest uprawniony do przeprowadzania badań uczniów szkoły ponadpodstawowej, prowadzącej kształcenie w zawodzie, dla którego podstawa programowa kształcenia przewiduje przygotowanie do uzyskania umiejętności kierowania pojazdem silnikowym?

Zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt 7 ustawy o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 r. (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1268) badania lekarskie kandydatów do szkoły ponadpodstawowej lub uczniów szkoły ponadpodstawowej, prowadzącej kształcenie w zawodzie, dla którego podstawa programowa kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, przewiduje przygotowanie do uzyskania umiejętności kierowania pojazdem silnikowym lub do uzyskania kwalifikacji do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy i umiejętności kierowania pojazdem silnikowym lub realizującej przygotowanie do uzyskania umiejętności kierowania pojazdem silnikowym w ramach dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, wykonuje się w ramach realizacji zadania służby medycyny pracy, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1175), z tym, że badanie to przeprowadzają lekarze, o których mowa w art. 9 ust. 1 i 2 tej ustawy, posiadający dodatkowo uprawnienia do przeprowadzania badań lekarskich kandydatów na kierowców i kierowców określonych w odrębnych przepisach.

Co to oznacza?

Podsumowując, badania te mogą przeprowadzać lekarze uprawnieni do przeprowadzania badań profilaktycznych, o których mowa w przepisach Kodeksu pracy i którzy dodatkowo posiadają uprawnienia do przeprowadzania badań lekarskich kandydatów na kierowców i kierowców określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców z dnia 29 sierpnia 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1659). Co ważne, badania te mogą mieć miejsce jedynie w jednostkach służby medycyny pracy.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2019 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców

Ustawa o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 r.

Kategorie: Kierowcy

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *