Quiz – medycyna pracy

Opublikowane przez Redaktor serwisu w dniu

Podczas ostatniego szkolenia, na którym miałem przyjemność spotkać się z kursantami otrzymałem „zamówienie” na więcej quizów. Prosicie o nie także w swoich wiadomościach. Wasz feedback ma dla mnie ogromne znaczenie, dlatego już dziś możecie sprawdzić swoją wiedzę na temat wybranych zagadnień z zakresu medycyny pracy. Powodzenia!

263
Utworzono Przez Redaktor serwisu

Quiz - medycyna pracy

1 / 10

Które z poniższych konsultacji specjalistycznych są obligatoryjne podczas wstępnego badania lekarskiego inspektora transportu drogowego?

2 / 10

Do której jednostki może odwołać się policjant, który otrzymał od lekarza zatrudnionego w podstawowej jednostce służby medycyny pracy orzeczenie o istnieniu przeciwwskazań zdrowotnych do służby na określonym stanowisku służbowym?

3 / 10

Normatyw higieniczny wynoszący 85 dB (A) dla pracy w hałasie, odniesiony do 8-godzinnnej pracy dziennie jest równoważny dla:

4 / 10

Zawodowe tło zaćmy można podejrzewać w przypadku pracy w narażeniu na:

5 / 10

Na maksymalnie jak długi okres można wydać orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy związanej z kierowaniem autem w ramach obowiązków służbowych (kat. B prawa jazdy)?

6 / 10

Czy do przeprowadzania badań lekarskich uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy w trakcie praktycznej nauki zawodu są narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia potrzebne jest zawarcie jakiejś umowy?

7 / 10

Czy do pracy na wysokości wymagane jest kryterium widzenia przestrzennego?

8 / 10

Podczas badania pracownika stwierdzono, że nie posiada on zdolności fizycznej i psychicznej do wykonywania zadań pracownika ochrony fizycznej. Czy oprócz przekazania takiego orzeczenia pacjentowi, należy jeszcze kopię orzeczenia gdzieś przesłać?

9 / 10

Czy u pracownika kierującego autem w ramach obowiązków służbowych (kat. B prawa jazdy) należy bezwzględnie oceniać zdolność rozpoznawania barw?

10 / 10

Czy osoba całkowicie niesłysząca może pracować w hałasie?

Twój wynik to

Średni wynik to 58%

0%

Kategorie: Quiz

7 Komentarzy

Ala · 2023-03-24 o 12:16

Czy kierowcy ubiegający się o uzyskanie uprawnienia lub przedłużający ważność uprawnienia do kierowania pojazdami kat D wystarczy, że rozumieją mowę wymawianą szeptem z odl. 1 m w uchu lepiej słyszącym czy do spełnienia kryteriów konieczne jest słyszenie obuuszne? W załączniku dotyczącym szczegółowych warunków badania lekarskiego w zakresie narządu słuchu jest tylko definicja częściowego ubytku słuchu stanowiącego przeciwwskazanie do posiadania prawa jazdy kat D i w niej jest mowa o jednym uchu.

    Redaktor serwisu · 2023-03-26 o 23:54

    Do kierowania autobusem konieczne jest rozumienie mowy wymawianej szeptem z odległości 1 metra co najmniej jednym uchem, nie jest konieczne słyszenie obuuszne.
    Powyższe wynika z zapisów ustawy, według której częściowy ubytek słuchu nie jest przeciwwskazaniem zdrowotnym do uzyskania uprawnienia do kierowania pojazdami ani przesłanką jego cofnięcia z wyjątkiem uzyskania prawa jazdy kategorii D1 lub D. Wobec powyższego należało zdefiniować pojęcie „częściowego ubytku słuchu”, co zostało zrobione w rozporządzeniu MZ. Zgodnie z nim – częściowy ubytek słuchu stwierdza się wtedy, gdy przeprowadzone badanie lekarskie potwierdzi upośledzenie słuchu uniemożliwiające rozumienie mowy wymawianej szeptem z odległości 1 metra i mniejszej w uchu lepiej słyszącym, w tym przy zastosowaniu aparatu słuchowego lub implantu słuchowego.

Wojciech · 2023-02-25 o 10:43

„Czy u pracownika kierującego autem w ramach obowiązków służbowych (kat. B prawa jazdy) należy bezwzględnie oceniać zdolność rozpoznawania barw?”
Podstawą prawną tego badania jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy, zgadza się? Czy obowiązek wynika z umieszczenia badania rozpoznawania barw w karcie badania profilaktycznego?
Bo w zaleceniach IMP : http://medpr.imp.lodz.pl/pdf-100704-34233?filename=Kryteria%20zdrowotne%20i.pdf – Praca na stanowiskach związanych z używaniem pojazdu silnikowego jako narzędzia pracy, niepodlegająca przepisom Ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym [6] (kat. A, B, T prawa jazdy) rozpoznawanie barw widnieje jako niewymagane.

    Redaktor serwisu · 2023-02-26 o 23:20

    Tak, ocena zdolności rozpoznawania barw jest obowiązkowa, co wynika z aktualnie obowiązujących „WSKAZÓWEK METODYCZNYCH W SPRAWIE PRZEPROWADZANIA BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH PRACOWNIKÓW”. Proszę zauważyć, że cytowane przez Pana zalecenia składają się z dwóch części: zakresu badań i minimalnych kryteriów zdrowotnych. „Niewymagane rozpoznawanie barw” dotyczy kryteriów zdrowotnych, a nie zakresu badania. Na marginesie muszę dodać, że część dotycząca zakresu badań podana w artykule jest w niektórych pozycjach nieaktualna, gdyż omawiane zalecenia powstały przed wejściem w życie zmian w rozporządzeniu dotyczącym badań profilaktycznych.
    Reasumując, podczas badania każdorazowo oceniamy zdolność rozpoznawania barw, jednakże upośledzenie tej funkcji nie jest przeciwwskazaniem do kierowania pojazdami kategorii A, B i T w ramach obowiązków służbowych.

Krzysztof Ławnicki · 2022-03-23 o 07:21

Oj tak,prosimy o więcej Panie Doktorze.Fajne żródło wiedzy jak cały blog.

Adam · 2022-03-19 o 10:45

Z tym widzeniem przestrzennym na wysokosci zapomnialem a bylo mowione na ostatnim szkoleniu. Prosze o wiecej quizów. Świetna rzecz .

    Redaktor serwisu · 2022-03-19 o 16:32

    dziękuję za zainteresowanie! w takim razie – postaram się coś jeszcze ułożyć w najbliższym czasie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *